Fizjoterapia w zwyrodnieniu stawów kręgosłupa
![Fizjoterapia w zwyrodnieniu stawów kręgosłupa](https://dxsggoz3g3gl3.cloudfront.net/f-480181-fizjoterapia_w_zwyrodnieniu_stawow_kregoslupa.jpeg)
Choroba powstaje na skutek niszczenia chrząstek stawowych oraz powstania nieprawidłowości w nasadach kostnych. Konsekwencją tego jest uszkodzenie stawu oraz dolegliwości bólowe o różnym stopniu intensywności. U niektórych chorych dodatkowo wykrywa się zapalenie błony maziowej. Zwyrodnienie stawów kręgosłupa częściej rozwija się u kobiet.
Niekiedy choroba nie daje żadnych wyraźnych objawów poza uczuciem bólu. Choroba może rozwijać się bardzo powoli. Rehabilitacja uzależniona jest od tego, w jakim odcinku kręgosłupa pojawiły się zmiany. W przypadku zmian zwyrodnieniowych odcinku szyjnym obserwuje się bóle karku i potylicy, rwę ramienną, ograniczenie ruchów.
Choremu zakłada się kołnierz ortopedyczny. Zalecane są także ćwiczenia na wyciągu. Często proponowane są zabiegi fizykoterapii, takie jak jonoforeza czy ultradźwięki. Chory nie powinien trzymać głowy i szyi w jednej pozycji.
Jeżeli zmiany dotyczą odcinka piersiowego, chorzy skarżą się na tępy ból pleców. W takich przypadkach zalecane są masaże, poszczególne zabiegi fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia wzmacniające. Często pomocne okazują się także ćwiczenia oddechowe. Podstawowymi objawami zmian zwyrodnieniowych odcinka lędźwiowego jest tępy ból, zmniejszona ruchomość kręgosłupa czy rwa kulszowa.
U takich pacjentów najczęściej stosuje się wyciągi oraz ćwiczenia w wodzie. Często zalecana jest także kinezyterapia. Dodatkowo pacjent powinien skorzystać z niektórych środków ortopedycznych, jak np. kule czy balkonik.
https://norminet.pl/produkty/las-i-ogrod/opryskiwacze-ogrodowe,2,104674