Rehabilitacja przy skoliozie
Skolioza polega na zniekształceniu kręgosłupa, co odbywa się na kilku płaszczyznach. Wyróżnia się dwie postacie skoliozy: strukturalną oraz funkcjonalną. W tej pierwszej dochodzi do bocznego skrzywienia kręgosłupa wraz z rotacją kręgów. Zmiany mają charakter utrwalony. W skoliozie funkcjonalnej zmiany można cofnąć, ponieważ nie są na stałe utrwalone. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania skoliozy. Ocenia się to na podstawie kąta schylenia.
W przypadku skoliozy lekkiej najczęściej stosuje się fizjoterapię. W skoliozie średniej poszczególne zabiegi fizjoterapeutyczne również są wskazane, jednak dodatkowo pacjent korzysta z innych form leczenia. Jeżeli zmiany są bardzo intensywne, konieczna może okazać się operacja. W przypadku skolioz utrwalonych podstawową rolą fizjoterapii jest uzyskanie pełnej siły poprzez m.in. wzmacnianie mięśni kręgosłupa. Fizjoterapia odgrywa także bardzo ważną rolę w przypadku operacyjnego leczenia skoliozy.
Pacjenci, którzy odczuwają ból zazwyczaj kierowani są na masaż klasyczny. Konieczne jest wówczas ugniatanie kręgosłupa oraz wykonywanie ruchów krążących. Ból może towarzyszyć pacjentom, którzy są po operacji. Na tym etapie zaleca się położenie na plecach oraz umieszczenie małej poduszki pod kolanami. Zaobserwowano, że w przypadku pacjentów ze skoliozą masaż klasyczny daje zadowalające rezultaty w zmniejszaniu dolegliwości bólowych. Dodatkowo wskazane są także inne zabiegi, których celem jest uzyskanie m.in.
odpowiedniego napięcia tułowia.
kamieniarstwo budowlane