Zabiegi fizjoterapeutyczne w złamaniach

Zabiegi fizjoterapeutyczne w złamaniach

Pod pojęciem złamań należy rozumieć przerwanie ciągłości struktury kostnej. Może to być spowodowane czynnikami bezpośrednimi lub pośrednimi. Do bezpośrednich należy zaliczyć np. uderzenie, z kolei do pośrednich – przeciążenie. Złamaniom towarzyszą obrzęki oraz silny ból. Wyróżnia się kilka sposobów leczenia. Do najpopularniejszych zalicza się leczenie zachowawcze, które polega na unieruchomieniu kończyny.

Niekiedy istnieje konieczność operacyjnego leczenia złamań. Pacjentom z założonymi opatrunkami gipsowymi zalecane są określone zabiegi fizjoterapeutyczne. Najczęściej są one konieczne z powodu różnych komplikacji, takich jak odleżyny bądź obrzęki. Komplikacje uzależnione są od formy złamania. U pacjentów ze złamaną kończyną dolną najważniejsze jest zapobieganie utworzeniu zastoin w kończynie. Pacjent może wykonywać w tym celu czynne ruchy palców oraz napinać mięśnie w sposób izometryczny. Istotne jest także zachowanie pełnej ruchomości.

Można to osiągnąć dzięki czynnym oraz biernym ruchom stawu. Osoby ze złamaną kończyną górną muszą uważać na to, żeby zachować siłę w kończynie. W tym celu wskazane jest izometryczne napinanie mięśni złamanej kończyny. Warto pamiętać również o wykonywaniu pełnych ruchów w stawie oraz w stawie barkowym. Odpowiednio dobrane ćwiczenia umożliwiają szybszy powrót do zdrowia. Zabiegi rehabilitacyjne polecane są także przy zdjęciu danego opatrunku. Możliwe jest wówczas odczuwanie zbytniej sztywności, a nawet bolesności złamanej kończyny.

rehabilitacja kręgosłupa poznań
konsulting inżynierski